آموزش مقدماتی پایتون (Python)

آموزش مقدماتی پایتون (Python)
برگزیده

آموزش مقدماتی پایتون (Python)

پایتون (Python) یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم (به هلندی: Guido van Rossum) در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد.

فلسفهٔ ایجاد آن تأکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است. کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند.

بر خلاف برخی زبان‌های برنامه‌نویسی رایج دیگر که بلاک‌های کد در آکولاد تعریف می‌شوند (به‌ویژه زبان‌هایی که از گرامر زبان سی پیروی می‌کنند) در زبان پایتون از نویسه فاصله و جلوبردن متن برنامه برای مشخص کردن بلاک‌های کد استفاده می‌شود. به این معنی که تعدادی یکسان از نویسه فاصله در ابتدای سطرهای هر بلاک قرار می‌گیرند، و این تعداد در بلاک‌های کد درونی‌تر افزایش می‌یابد. بدین ترتیب بلاک‌های کد به صورت خودکار ظاهری مرتب دارند.

پایتون مدل‌های مختلف برنامه‌نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه‌نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانهٔ پویا استفاده می‌کند.

این زبان از زبان‌های برنامه‌نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شی‌گرا است که در ویژگی‌ها با زبانهای تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند.

پایتون پروژه‌ای آزاد و متن‌باز توسعه‌یافته‌است و توسط بنیاد نرم‌افزار پایتون مدیریت می‌گردد.

در دوره آموزش مقدماتی زبان برنامه نویسی پایتون(Python) شما دانش پژوهان عزیز عناوین و سرفصل های ضروری و مورد نیاز جهت برنامه نویسی با زبان بسیار کاربردی پایتون را خواهید آموخت. این سرفصل ها عبارتند از:

نصب پایتون بر روی ویندوز – محاسبات عددی – متغیر‌ها – رشته‌ها – لیست ها – ذخیره کردن برنامه – دستور شرطی – عملگرهای مقایسه – عملگرهای منطقی – عملگرهای عضویت – حلقه‌ها – تابع-توابع با چندین ورودی – پیمانه‌ها – برنامه فشرده‌ ‌ساز فایل – مجموعه‌های داده

ویدئوی معرفی دوره

بدون نظر

نظرات بسته شده اند.